הביאנלה הבינלאומית בבת-ים לאדריכלות הנוף העירוני -
דיון בינתחומי (באנגלית)
יום שני, 27.9.2010, 16:00-19:00
רחוב אורט ישראל 33
כשחושבים על עיר כמושג ועל עירוניות כדפוס חיים, עולים במחשבה המושגים קצב, דופק, רעש, ריבוי קולות וקקופוניה, בהיפוך לשקט, לרחש ולהעדר התנועה המתקשרים בתודעתנו אל הכפר והטבע. קצב עירוני מתבטא בצלילים ללא הרף , אולם ניתן לראותו גם בעין, בצפיפות הבניה ובגובהה, באתנחתא שמספקים גינה ציבורית או מגרש משחקים, בזרימת התנועה מן הרחובות הקטנים אל צירי התנועה המרכזיים, בעצירת כלי הרכב בצמתים וברמזורים, בתנועת הולכי הרגל, בשילוט המסחרי ובתמרורים. לקווי המתאר של כל עיר יש קצב משלהם, כשם שיש לרחובות המתפתלים, או הישרים. העין והאוזן חוות את הקצב העירוני בעת ובעונה אחת וללא ספק, גם שלושת החושים האחרים שותפים לחוויה. מתכננים ואמנים סופגים גירויים והשראה מן הקצב העירוני ושואפים לא אחת, להתערב בו בצורות שונות, שיגלו אותו מחדש באופן רענן, או שישנו בו משהו באופן ארעי או קבוע. בדיון נשמע כיווני מחשבה והתנסות שונים בתחומים אלה, נחליף דעות וננסה להציע רעיונות חדשים.

הדיון יתקיים באנגלית.

תכנית הדיון:

Curating urban space

סיגל ברניר ופרופ יעל מוריה Sigal Barnir & Prof. Yael Moria, Israel

סיגל ברניר: אוצרת ביאנלה בת-ים לאדריכלות הנוף העירוני, חוקרת תרבות ארכיטקטורה ונוף, מלמדת בבצלאל במחלקה לתיאוריה והיסטוריה. דוקטורנטית בבית ספר פורטר ללימודי הסביבה אוניברסיטת תל אביב.יעל מוריה: אוצרת הביאנלה לאדריכלות הנוף העירוני. אדריכלית נוף, שותפה במשרד מוריה סקלי, אדריכלות נוף. פרופסור במחלקה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון חיפה.

The Theatricality of Urban Sound

ד"ר עתי ציטרון, ישראל Dr. Atay Citron, Israel

מנהלו האמנותי של פסטיבל בת-ים הבינלאומי לתיאטרון רחוב, במאי ומרצה בכיר בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת חיפה, שבראשו עמד עד סוף שנת 2009. בשנים 2001-2004 היה מנהלו האמנותי של פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר ובין 1993ל-2000 ניהל את בית-הספר לתיאטרון חזותי, ירושלים.


Performing (in) The Public Space

פרופסור עמנואל ואלון, צרפת Prof. Emmanuel Wallon, France

פרופסור לסוציולוגיה פוליטית באוניברסיטת פריס - נאנטר-לה דפאנס ופרופסור אורח במרכז לחקר התיאטרון, לובן לה נב, בלגיה. חבר מערכת של כתבי עת מובילים בתחומי תיאטרון ותרבות ומחברם של ספרים ומאמרים רבים, בעיקר בתחומי הפוליטיקה של התרבות באירופה. בין השנים 1998 ל-2003 היה נשיא הארגון הצרפתי Hors les Murs , המאגד קבוצות מובילות בתיאטרון רחוב ואמנויות הקרקס ופועל לפיתוח אמנויות המופע בזירה הציבורית.


The City as a Stage

ורנר שרמפף, אוסטריה Werner Schrempf, Austria

מנהלו האמנותי של פסטיבל La Strada הבינלאומי לתיאטרון רחוב בעיר גראץ. חבר ברשת in situ,
המפתחת תפיסות חדשות של תיאטרון בזירה הציבורית ומעודדת שיתופי פעולה בין פסטיבלים שונים לתיאטרון רחוב באירופה. מנהל-שותף של פסטיבל Regionale 10 לאמנות בת זמננו בעיר טריבן. יזם של שיתופי פעולה בין ארגונים אמנותיים לעסקים ולגופי פיתוח עירוניים. מרצה ומפרסם מאמרים בנושאי תיאטרון בזירה הציבורית.

The time square experiment

גלן וייס, ניו יורק Glenn Weiss

אדריכל, מנהל פרוייקט אמנות ועיצוב במרחב הציבורי בטיים סקוור ורחוב ברודווי, ניו יורק. בעל פרקטיקה מקצועית מגוונת בסיוע לממשלות וארגונים אזרחיים בהתמודדות עם השינויים הפיזיים של ערים ושכונות באמצעות תכנון עירוני, נוף ואמנות ציבורית. בעל מאסטר באדריכלות מאוניברסיטת קולומביה. מרצה על תכנון, מבקר אדריכלות, אוצר תערוכות על אדריכלות ביניהם ב- ps1 , ניו יורק.

Getting Intimate with Invisible Audiences

מושון זר אביב, ניו יורק Mushon Zer-Aviv

מעצב מחנך ופעיל בתחום המדיה, חי ועובד בניו יורק. בעבודתו חוקר את תחום התקשורת במרחב הציבורי והמרחב הציבורי בתקשורת. מחקריו עוסקים תפיסת גבולות וטריטוריות המעוצבים מתוך פוליטיקה,תרבות, רשתות חברתיות, והאינטרנט.
מייסד סטודיו לעיצוב שועל ;יוזם ומקים אתר קוד פתוח ; מלמד מדיה חדשה ועיצוב קוד פתוח באוניברסיטת ניו יורק ובפרסון, בית ספר החדש לעיצוב בניו יורק.

What makes a public space a truly great place to be

שרה גבנטה, לונדון. Sarah Gaventa
שרה שותפה במשרד CABE. מייסדת פרויקט סקרלט, גוף מייעץ שאוצר ארכיטקטורה, עיצוב, ותערוכות במרחב הציבורי. למדה תולדות אמנות בקורטאולד, ובעלת תואר שני מהרויאל קולג, לונדון. פרסמה את הספר Concrete Design ו- New Public Spaces for Mitchell Beazley. פרסמה מאמרים רבים בנושא עיצוב, וחברה בועד המייסד של הביאנלה לארכיטקטורה, לונדון.